HP Compaq nc6220

HP Compaq nc6220 - Celek

Toto je první ze tří notebooků, které mi přišli od mistra Clouse. Za ním v dalším článku následuje Asus W5A. Třetí, Gericom, nepřestál cestu.  Nutno dodat, že zásilka byla výborně zabalena a všude bylo spousta bublinek. Byla ale doručována Českou Poštou a každý jistě ví, jak někteří jejich zaměstnanci zachází se zásilkami. Nechme ale nadávek na ČP stranou a podívejme se raději na notebook. Co tento kousek nabízí.

 • 2GB RAM DDR2 @ 800MHz (2x 1GB)
 • 30GB PATA SSD – Testovací
 • CPU Intel Pentium M 740 @ 1,73 GHz
 • WiFi 802.11 b/g
 • DVD-RW mechanika
 • 3x USB 2.0
 • Čtečka SD/MMC/MS karet
 • 1x RS232
 • 1x VGA výstup
 • Vsup na mikrofon a výstup na sluchátka
 • 1x PCMCIA
 • Vstup na PS/2 klávesnici nebo myš
 • 100 Mbit Lan

Předně je to zobrazovadlo, které má klasický poměr stran 4:3 a rozlišení „klasických“ 1024x768px. Čtverečky v poslední době sice nejsou „in“, ale to je vedlejší. Hlavně když zobrazuje slušně a s dobrým jasem.

Grafika je zde Intel GMA900, přesněji Intel 82915GMx, se 128MB sdílené paměti. Tady žádný extra výkon čekat nelze. Na hry ale také tento notebook nebyl určen. Je určen na práci a sem tam na zkouknutí nějakého toho videa. I přes to jsem se pokusil na notebooku spustit starou verzi Minecraftu, konkrétně 1.5.2. A víte, jaký byl výsledek? Zoufalost sama. Přesně tak. V singleplayeru se to ještě dalo jakž takž ustát a těch pár lagů svést na slabý HW. Jakmile jsem ale vlezl na server, byla to pohroma, kde lag stíhal lag. A to ne proto, že by byl server přetížený, ale notebook prostě nestíhal. Nedá se nic dělat, žádná zábava se prostě konat nebude.

Klávesnice mne potěšila. Stejně, jako ThinkPady má totiž trackpoint. Vzhledem k chybějící čepičce jsem ji „utrhnul“ jednomu nefunkčnímu IBM, kterému chybět nebude, a přidělal ji na tento kousek. Píše se na tom vážně dobře, ale i tak dávám přednost klasické klávesnici.

Trošku naštve DVD mechanika. Ta má tendenci se v náhodných intervalech samovolně vysouvat. Nejsem si jist, jestli je to chyba konkrétně tohoto kusu HW, nebo jestli bude zlobit i jiná. Například při instalaci OS, kdy si říkáte, že máte cca 10 minut klidu a jdete si hrát na admina v Minecraftu. Uprostřed činnosti se však CD několikrát samovolně vysune, takže hraní si na admina a napomínání hráčů, že se mají chovat slušně (sprosté děti), se nekoná. A ne, že by se mi do toho nechtělo, jen prostě musím mechaniku opět zasunout a potvrdit, že médium tam opravdu je.

Akumulátor je naproti tomu super. A aby toho nebylo málo, dostalo se mi hned dvou kousků s výdrží cca 1 hodinu. Jakmile se mi do rukou dostanou nějaké další staré baterie z notebooků, rozeberu je, články přeměřím a pravděpodobně některé baterie v noteboocích, které používám, inovuji. O tom ale jiný článek.

Zmínil jsem se o tom, že do notebooků dávám testovací SSD. Opravdu PATA SSD, nikoliv mSATA v redukci. Jedná se o výhodně zakoupený kousek na Aukru z doby, kdy jsem ještě netušil, jak moc jej budu potřebovat. Neustálé instalace, reinstalace, testování SW atd. není pro klasický HDD to pravé ořechové. Jednak je to pomalé a druhak to víc žere. Tedy ne, že bych instaloval OS při provozu z baterie. Na tomto malém SSD mám obvykle nainstalován systém, který jen přenesu do nového notebooku a doinstalují se nezbytné ovladače.

Když už jsem u instalace OS, na tomto notebooku je nálepka Windows XP Professional, tak jsem se rozhodl tam nainstalovat OS a pouze přepsat serial, aby seděl s tím na nálepce. Používám tzv. Black Edition, kde je vlastně „upirátěný“ OS Windows XP Professional s několika dalšími styly.  Občas ani není poznat, že pracujete v prostředí starých Windows. Momentálně je v notebooku na zkoušku Windows 10. Až se mi znelíbí, nainstaluji zpět „pirátské“ Windows XP 🙂

Zaujalo mne, že notebooku sice chybí paralelní port, zato mu však přebývá RS232 serial. To se hned tak nevidí. Pravděpodobně se počítalo s tím, že když už je ta doba USB, že všechny nové tiskárny pojedou právě přes něj. Přitom v době prodeje tohoto kousku stále byly na trhu i tiskárny s paralelním portem. Na druhou stranu přes sériový port mohu v klidu připojit dokovací stanici k PDA a nemusím se shánět po redukci z USB na serial.

Na konec zde mám pár fotografií. Omlouvám se za sníženou kvalitu. Mé BlackBerry Z30 nefotí zdaleka tak dobře, jako jeho předchůdce Honor 4C.

EDIT: Nafotil jsem notebook znovu, lovit staré fotografie bylo nad mé síly. Kvalita fotografií odpovídá použitému aparátu. Jednou se snad dostanu k tomu, abych notebooky nafotil něčím kvalitnějším. Až se mi tedy do rukou dostane onen kvalitní fotoaparát 🙂

HP Compaq nc6220 – Víko displeje. Pár škrábanců nevadí.
HP Compaq nc6220 – Spodní strana. Detail štítků.
HP Compaq nc6220 – Spodní strana.

 

HP Compaq nc6220 – Přední strana. Stravové LED, IrDA a reproduktorky za mřížkou.
HP Compaq nc6220 – Levý bok. Čtečka SD/MMC, nad ní PCMCIA, jeden USB 2.0, RJ11 a RJ45. Pod pantem je nezbytná díra na zámek kensington.
HP Compaq nc6220 – Zadní strana. Výstup S-Video, napájení, výstup VGA.
HP Compaq nc6220 – Pravý bok. Zvuk, 2x USB 2.0, DVD mechanika a sériový port.
HP Compaq nc6220 – Displej
HP Compaq nc6220 – Klávesnice

 

Powerack on EmailPowerack on FacebookPowerack on Youtube
Powerack
Hrabu se ve starých PC šrotech a pokouším se je zprovoznit k obrazu svému. Také sbírám staré notebooky - Čím starší kousek, tím větší z něj mám radost ;-)

Notebooky též měním, když mne nějaký omrzí, kus za kus v podobném stavu.

Reklamní plocha

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*